sobota, 11 czerwca 2016

Najlepsza książka świata - "Mapa czasu" Félix J. Palma

Podróżowanie w czasie. Kto z nas o tym nie marzył? Cofnięcie się o kilka lat, aby zapobiec błędom z przeszłości, albo inaczej – odbycie podróży w przyszłość i podziwianie, jak rozwinie się cywilizacja przez te wszystkie lata. Oczywiście, jak powszechnie wiadomo, nie istnieje ani wehikuł czasu, ani żadna inna maszyna umożliwiająca przemieszczanie się w czasie, o którym tak marzymy. Dlatego też wielu z nas ucieka do literatury, by tam znaleźć namiastkę takich podróży. Dla każdego, kogo interesuje zjawisko, jakim jest czas, oraz dla wszystkich pasjonatów science-fiction, doskonałą opcją będzie Mapa czasu autorstwa Félix'a J. Palmy, w której to zwiedzimy Londyn od 1888 do aż 2000 roku.


„Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić” A.Einistein

Na początku powieści poznajemy młodzieńca, Andrew Harrington'a. Jest bogaty, wolny i beztroski. Jego życie zaczyna komplikować się, gdy zakochuje się w prostytutce, Marie Kelly.Okrutny los sprawia, że ginie ona z rąk Kuby Rozpruwacza. Po ośmiu latach zdesperowanemu Andrew, najdroższy przyjaciel Charles, opowiada o podróżach w czasie, organizowanych przez Przedsiębiorstwo Podróże w Czasie Murraya. Dzięki jego usługom, Harrington mógłby powrócić do 1888 roku i zmienić bieg wydarzeń.

Druga część książki to opowieść o przepięknej Claire Haggerty, dziewczynie niepasującej do czasów, w których przyszło jej żyć. Dzięki swojej przyjaciółce Lucy, Claire wyrusza w podróż do 2000 roku i zakochuje się w poznanym tam mężczyźnie. Czy taki związek ma jakąkolwiek... przyszłość?

Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej części pojawia się pisarz, Herbert George Wells, autor słynnej książki Wehikuł czasu, ojciec science-fiction i przede wszystkim literacki prekursor motywu podróży w czasie. To głównie jemu jest poświęcona trzecia, ostatnia część Mapy czasu. Warto dodać, że, co dosyć niespotykane, pojawia się on jako jej bohater. Aby nie pozbawić nikogo przyjemności czytania, nie mogę wiele zdradzić, jedynie tyle, że w tej części Wells staje w obliczu ogromnego zagrożenia, zarówno dla siebie, jak i dla swojej twórczości.

„Wszyscy potrafimy uwierzyć w każde oszustwo, o ile tylko wygląda dość wiarygodnie”

Mapa czasu to książka, która, podobnie jak uwielbiany przeze mnie Mag Johna Fowlesa, niemalże non stop wodziła mnie za nos. Była pełna zwrotów akcji, kłamstw, intryg, czyli wszystkiego, co nienawidzę a jeszcze bardziej kocham. Nie mogę oczywiście zapomnieć o niezwykle trafnym pomyśle autora, jakim było zastosowanie kompozycji szkatułkowej. Niesamowicie urozmaiciło to lekturę i dodało wyjątkowości i tak już wyjątkowej Mapie czasu. A co jeszcze w niej znajdziemy? W zasadzie wszystko - wątek miłosny, kryminalny (morderstwo Marie Kelly oraz tajemniczy zabójca w trzeciej części) i oczywiście wykorzystany w stu procentach motyw podróży w czasie, zarówno do przyszłości jak i przeszłości. Nie należy zapominać jak przepięknym językiem została napisana ta powieść, za co oczywiście należą się ogromne brawa nie tylko Palmie, ale i tłumaczkom. Jest to język łatwy do zrozumienia, ale mimo to kunsztowny. Rzadko kiedy przerywam czytanie, aby powiedzieć na głos: „jak ta książka jest dobrze napisana”. Tutaj robiłam to kilkakrotnie. Powieść zawiera sporo ciekawych, rozbudowanych, lecz nie nużących opisów, umożliwiających dokładne wyobrażenie sobie Londynu, głównie w epoce wiktoriańskiej, ale nie tylko. Inne czasy, do których przeniesiemy się podczas jej czytania, są wykreowane równie dobrze.

Mogłabym podać setki powodów, dla których warto sięgnąć po tę propozycję, ale po co? Myślę, że wystarczy, gdy powiem, że to najlepsza książka, jaką kiedykolwiek czytałam i jedna z moich czterech ulubionych. A pozostałe 3 pozycje? Wspomniany już Mag i... kolejne tomy tej wybitnej trylogii. Uwierzcie na słowo - tę książkę po prostu trzeba przeczytać. Serdecznie polecam!

Tytuł:Mapa czasu
Autor: Felix J. Palma
Wydawnictwo:Sonia Draga
Data premiery:19.02.2014


A jaka jest Wasza ulubiona książka? Zachęcam do komentowania!

2 komentarze: